THE PROMISED SAVIOUR

حجت بن الحسن عسکری (عج)

With HugeFeatures and Options.

محمد بن حسن(ع) (متولد ۲۵۵ق)، شناخته‌شده با عناوینی از جمله امام مهدی، امام زمان و حجت بن الحسن، دوازدهمین و آخرین امام شیعیان ۱۲ امامی هستند که دوره امامتشان پس از شهادت امام حسن عسکری(ع) در سال ۲۶۰ هجریآغاز شد و تا پس از ظهور ایشان در آخرالزمان ادامه خواهد داشت. ایشان همان مهدی موعود هستند که پس از دوره طولانی غیبت، ظهور خواهند کرد.

بر اساس منابع شیعه، حکومت عباسی در دوره امامت امام حسن عسکری(ع) درصدد یافتن فرزند وی به عنوان مهدی و جانشین پدر بود و از این رو تولد امام زمان مخفی نگه داشته شد و جز چند تن از یاران خاص امام یازدهم شیعیان کسی ایشان را ندید. از این جهت پس از شهادت امام عسکری(ع)، بسیاری از شیعیان دچار تردید شدند و فرقه‌هایی در جامعه شیعه پدید آمد و گروهی از شیعیان، از جعفر کذاب، عموی امام زمان، پیروی کردند. در این شرایط توقیعات امام زمان که عموماً خطاب به شیعیان نوشته می‌شد و توسط نائبان خاص به اطلاع مردم می‌رسید، موجب تثبیت دوباره تشیع گردید؛ تا جایی که در قرن چهارم هجری از میان فرقه‌هایی که پس از امام یازدهم از شیعه منشعب شده بودند، تنها شیعه دوازده‌امامی باقی مانده بود.

امام زمان پس از شهادت پدرشان، در غیبت صغری به سر بردند و در این مدت به واسطه چهار نائب خاص با شیعیان ارتباط داشتند. با آغاز غیبت کبری در سال ۳۲۹ق، ارتباط مردم با امام زمان(ع) از راه نایبان خاص نیز پایان یافت. در اعتقاد شیعیان، مهدی(ع) زنده اند تا زمانی که به همراه حضرت عیسی(ع) ظهور کنند. علمای شیعه درباره دلایل و جزئیات عمر طولانی امام زمان، تبیین‌هایی ارائه کرده‌اند.

حجت بن الحسن(ع) در آخرالزمان ظهور می‌کنند و به همراه یارانشان حکومتی جهانی برپا می‌سازند و دنیا را که پر از ظلم و ستم شده است، آکنده از عدل و داد می‌نمایند. در روایات اسلامی، توصیه مسلمانان به انتظار فرج مورد تأکید فراوان قرار گرفته و شیعیان این روایات را به معنای انتظار ظهور امام زمان می‌دانند.

تفاسیر شیعه با اتکا به روایات معصومان، پاره‌ای از آیات قرآن کریم را درباره امام زمان دانسته‌اند. روایات بسیاری از ائمه درباره امام زمان، زندگی و غیبت و حکومت ایشان نقل شده و کتاب‌های حدیث فراوانی با هدف نقل این روایات نوشته شده است. علاوه بر کتب حدیثی، آثار بسیاری تألیفی و تحلیلی نیز درباره امام زمان (عج) نگاشته شده است.

اهل سنت با استناد به منابع روایی خود، مهدی را منجی آخرالزمان می‌دانند و او را از نسل پیامبر(ص) تلقی می‌کنند، اما با این حال بسیاری از آنها معتقدند که او در آخرالزمان متولد خواهد شد. در این میان برخی از علمای اهل سنت همچون سبط بن جوزی و ابن طلحه شافعی، همانند شیعیان معتقدند مهدی موعود همان فرزند امام حسن عسکری (ع) هستند.

ادعیه و اذکار فراوانی برای ارتباط با امام زمان (عج) در عصر غیبت نقل شده است؛ مانند دعای عهد، دعای ندبه، زیارت آل یاسین و نماز امام زمان. بر اساس برخی احادیث، دیدار با امام زمان(عج) در عصر غیبت نیز ممکن است و برخی از عالمان شیعه در کتاب‌های خود حکایت‌هایی را از دیدار برخی افراد با امام زمان ذکر کرده‌اند.

اماکن بسیاری در نقاط مختلف به امام زمان (عج) منسوب شده است؛ از جمله سرداب غیبت در سامرا، مسجد سهله در کوفه و مسجد جمکران در قم.

نام، کنیه‌ها و القاب

در احادیث شیعه، برای امام دوازدهم نام‌هایی همچون محمد، احمد و عبدالله ذکر شده است. با این همه ایشان در میان شیعیان بیشتر با مهدی شناخته می‌شوند که از لقب‌های ایشان است . بر اساس احادیث متعدد، ایشان همنام پیامبر اسلام هستند. در برخی احادیث و منابع مکتوب شیعه مانند الکافی و کمال الدین، نام ایشان با حروف جدا و به صورت «م ح م د» آمده است. این جدانویسی به سبب احادیث متعددی است که بردن نامِ ایشان را ممنوع دانسته‌اند.

دعای سلامتی امام زمان(عج)

  • حرمت تسمیه

نوشتار اصلی: تسمیة المهدی

احادیث فراوانی در منابع شیعه، بردن نام اصلی امام دوازدهم را منع کرده و حرام دانسته‌اند. دو نظریه مشهور درباره این روایات وجود دارد: نظریه نخست از آنِ کسانی مثل سید مرتضی، فاضل مقداد، محقق حلی، علامه حلی و چند عالم دیگر است که این حرمت را مخصوص زمان تقیه می‌دانند. در مقابل، میرداماد و محدث نوری این حرام‌بودن را در تمام دوران قبل از ظهور جاری دانسته‌اند.

  • کنیه‌ها و القاب

امام دوازدهم (عج) ، در منابع مختلف و ادعیه و زیارات با القاب و کنیه‌های بسیاری وصف شده اند . محدث نوری در کتاب نجم الثاقب به حدود ۱۸۲ نام و لقب اشاره کرده و در کتاب «نام‌نامه حضرت مهدی(ع)» حدود ۳۱۰ اسم و لقب برای امام آمده است. برخی از القابی که محدث نوری برشمرده چنین است: مهدی، قائم، بقیة الله، منتقم، موعود، صاحب الزمان، خاتم الاوصیاء، منتَظَر، حجة الله، احمد، ابوالقاسم، ابوصالح، خاتم الائمه، خلف یا خلف صالح، خلیفة الله، صالح، صاحب الامر.

نام و القاب امام دوازدهم شیعیان در منابع اهل سنت نیز آمده است؛ هرچند در این منابع، بیشتر از عنوان «مهدی» استفاده شده و القاب و ویژگی‌های دیگر، كمتر ذکر شده است. لقب «قائم» در منابع اهل سنت به‌ندرت یافت می‌شود.

پدر امام زمان (عج)

پدر امام زمان(عج)، امام حسن عسکری(ع)، امام یازدهم شیعیان دوازده امامی است که به مدت شش سال، از شهادت امام هادی(ع) در سال ۲۵۴ تا سال ۲۶۰هـ، که به دست معتمد عباسی به شهادت رسیدند، امامت شیعیان را بر عهده داشتند.

مادر امام زمان (عج)

مادر امام زمان(عج) به نام‌های متعددی خوانده شده اند: نرجس، سوسن، صقیل یا صیقل، حدیثه، حکیمه، ملیکه، ریحانه و خمط. در مجموع چهار گونه روایت درباره سرگذشت و ویژگی‌های مادر امام زمان (عج) نقل شده است؛ بر اساس روایتی که ابتدا شیخ صدوق در کمال الدین و تمام النعمة آن را نقل کرده، مادر امام زمان(عج) شاهزاده‌ای رومی دانسته شده اند و در روایت‌هایی دیگر، بدون اشاره به سرگذشت او، تنها به تربیت مادر امام زمان در خانه حکیمه، دختر امام جواد(ع) اشاره شده است. بنابر دسته سوم روایات که مسعودی آنها را در اثبات الوصیة نقل کرده مادر امام زمان (عج) علاوه بر تربیت در خانه عمه امام یازدهم(ع) ، در همان خانه هم به دنیا آمده اند. روایات دسته چهارم تفاوت اساسی با سه دسته اخیر دارند. در این روایات مادر امام زمان(عج)، کنیزی سیاه‌پوست دانسته شده اند. برخی از این روایات، خصوصا دسته چهارم آنها، با یکدیگر قابل جمع و تطبیق نیست. از همین رو علامه مجلسی می‌گوید روایات دسته چهارم با روایات بسیاری در این زمینه اختلاف دارد مگر آن‌که آنها را درباره مادر با واسطه یا مربی امام زمان تلقی کنیم.

جده امام زمان (عج)

مادر امام حسن عسکری(ع) و مادربزرگ امام زمان(عج) که در روایات به نام «جَدّه» خوانده شده اند. برخی محققان می‌گویند ایشان نقش مهمی در وقایع دوران غیبت صغری داشته و بر اساس منابع، پس از شهادت امام حسن عسکری(ع) امور شیعیان به طور عمده بر دوش ایشان قرار گرفته بود.

عمه پدر امام زمان (عج)

حکیمه، دختر امام جواد(ع) و عمه امام حسن عسکری(ع)، همزمان با چهار امام زندگی کرده و بر اساس منابع شیعی، شاهد و راوی ولادت امام زمان(عج) بوده است، مادر امام زمان در خانه او تربیت شده اند و بسیاری از روایات درباره ولادت امام زمان، از او نقل شده است.

جعفر کذاب

جعفر بن محمد، عموی امام زمان پس از درگذشت امام حسن عسکری، مدعی امامت شد و به همین دلیل جعفر کذاب خوانده می‌شود. منابع روایی، او را اهل فسق و فجور و گناهان بزرگ دانسته‌اند. او علاوه بر ادعای امامت و انکار وجود وارث برای امام عسکری(ع)، دولتمردان وقت را بر ضد امام دوازدهم تحریک کرد. بر اساس برخی منابع، او تا پایان زندگی بر ادعای خود باقی ماند و خود را امام می‌دانست. برخی دیگر از منابع نوشته‌اند که او از ادعای خود دست برداشت و توبه کرد و شیعیان به جای جعفر کذاب، او را جعفر تواب می‌خواندند. جعفر کذاب در ۴۵ سالگی در سامرا درگذشت.

خواهر و برادر

در بیشتر منابع شیعه و سنی از امام زمان عج به عنوان تنها فرزند امام حسن عسکری(ع) یاد شده است. هر چند اقوال دیگری هم آمده است که ایشان دو برادر و سه خواهر دارند.

همسر و فرزند

بنابر تحقیق کتاب دانشنامه امام مهدی، از حوالی دهه ۱۳۵۰ شمسی بحثی جدید مطرح شده است که آیا امام زمان(عج) در زمان غیبت و حتی زمان ظهور، همسر و فرزند دارد؟ سه نظر دراین‌باره وجود دارد. گروهی همچون سید محمد صدر موافق ازدواج امام زمان(عج) هستند و عمدتا به تعدادی از روایات و ادعیه استناد می‌کنند که در آنها به فرزندان و همسر امام زمان (عج) اشاره می‌شود. در مقابل، مخالفان ازدواج می‌گویند کسی که ازدواج می‌کند نمی‌تواند ناشناخته باقی بماند در حالیکه غیبت امام برای ناشناخته بودن ایشان است. آنها همچنین به روایاتی استناد می‌کنند که صراحتا امام عصر(عج) را در زمان غیبت و ظهور، بدون فرزند معرفی می‌کند. گروه دیگری مانند سید جعفر مرتضی عاملی این قضیه را محل شک و تردید می‌دانند و ترجیح می‌دهند که در این مورد سکوت کنند.

IT IS COMPLETELY CREATED TO

Control Every pixel

01

BRAINSTORMING

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum.

02

ANALYZING

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum.

03

IMPLEMENTING

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum.

04

TESTING

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum.

Call us at +12-34-5672789 or Email us at email@example.com

We Offer Awesome Designs With Huge Features and Availabilities That Help You Create Unlimited Websites.

Econo WORDPRESS THEME

The Ultimate Theme Created Specially For your business

Econo is a Responsive Multi-Concept WordPress Theme built using HTML5/CSS3 features and suitable for creative companies, agencies, and freelancers which need a professional way to showcase their projects. built using HTML5/CSS3 way to showcase their projects, services. Let’s Create Unlimited Websites With this Fancy Huge WordPress Template, With Endless possibilities and very easy Customization Proin gravida nibh vel velit auctor enean sollicitud lorem quis bibendum auctor, nisi elit consequipsum enean sollicitud.

Awesome Design

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and pesetting industry, Ipsum has been

Premium Sliders.

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and pesetting industry, Ipsum has been

Fully Responsive.

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and pesetting industry, Ipsum has been

Easily Customizable.

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and pesetting industry, Ipsum has been

Great Shortcodes

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and pesetting industry, Ipsum has been

Friendly Support.

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and pesetting industry, Ipsum has been

Creative Portfolio Skins.

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and pesetting industry, Ipsum has been

Powerful theme options.

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and pesetting industry, Ipsum has been